لحظاتی پای درس استاد رسول فیضی

ارباب ما از ما یک توقعات و انتظارات دیگری دارد
یکی از بزرگترین وظیفه مداحی که می آید میکروفون را بدست می گیرد و درمقابلش تعداد زیادی مستمع قرار دارد که آمده اند و وقتشان را در اختیارش می گذارند، این است که مداح نباید بگذارد مستمعین مغبون شوند. اگر اینطورشود فردا باید حساب پس دهد که چه سخنی تحویل دادی؟ آیا سخنی گفته شد که مورد فایده بود؟ به خداوند قسم سؤال می کنند «کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته»همه مورد بازخواست قرار می گیرند، اما من و شما بیشتر! ارباب ما از ما یک توقعات و انتظارات دیگری دارد.

کونوا لنا زینا و لا تکونوا لنا شینا
یکی از آفت های بزرگ مداحی بی سوادی مداح است. امام حسین(علیه السلام) مداح بی سواد را نمی تواند تحمل کند. این یک درد دل است متاسفانه الان این آفت گریبان گیر بسیاری از مادحین است. اصل را بر این گذاشته اند که فقط و فقط در یک مجلسی که دعوت می شوند یا مسئولیت اداره یک مجلس را دارند، این است که من چطور می توانم اشک بیشتری بگیرم؟! اگر در هر حال این مسئله به ذهنتان متبادر شود که فردا از این نیم ساعت که وقت این مستمعین را گرفته ام سئوال می شود، هیچ وقت اینگونه عمل نمی کنیم. گریه بر حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) عالی است و بر همه دردها دوا است، اما به چه قیمت این کار را انجام می دهید؟ یک جمله عجیب از امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می فرمایند: «کونوا لنا زینا و لا تکونوا لنا شینا» در هر حالی باعث زینت ما باشید.

فردای قیامت امام حسین (علیه السلام) از ما گله نکند؟!
عیب من تنها این نمی تواند باشد که چشمم را از گناه نپوشانم، بله این عیب و بدی است، اما عیب من و شما در دستگاه سیدالشهدا(علیه السلام) این است که اگر  امروز توانایی داشته باشیم که یک غزل مرثیه را حفظ کنیم و این حفظ کردن را برای فردا بیاندازیم، اینجا ظلم در حق اربابمان کردیم. اگر توانایی داشته باشیم امروز دست مستمع را بگیریم و غمش را برطرف کنیم، اما این کار را انجام ندهیم، فردا امام حسین(علیه السلام) از ما گله می کند. مسئولیت خیلی سنگین است؛ چون کار کار بزرگی است. خدای ناکرده نباید یک وقت فکر کنیم اگر فعالیت ما نباشد، این کار زمین می ماند. نه! حتی اگر همه انطور فکر کنند، خود خداوند می داند چه کاری انجام دهد.

اولین وظیفه ما حفظ شئون اهل بیت(علیهم السلام) است
در مورد قرآن داریم که کسانی هستند که قاری قرآن هستند و صدای خوبی هم دارند؛ مثل این قاری های وهابی که زیبا می خوانند ولی قرآن آن ها را لعنت می کند! بدون تعارف می گویم که این در مورد مداحان هم هست؛ که اگر هر حرف به دهان آمد و آن را به خاطر گریه انداختن مردم بیان کردید و گفتید که عیبی ندارد که شأن ائمه مخدوش شود، در این صورت مورد لعنت امام زمان (عجل الله فرجه) قرار می گیرید؛ اولین وظیفه ما حفظ شئون اهل بیت(علیهم السلام) است.موضوعات مرتبط: استاد رسول فیضی
[ 1 / 9 / 1393 ] [ ] [ مهدی وحیدی ]
[ ]
صفحه قبل 1 صفحه بعد